Fri frakt över 400 kr och alltid fria returer. Köp nu, betala senare med Klarna.

Om Berns Brands


Vi är en svensk klädgrossist etablerade mitt i Småland, Växjö, som erbjuder våra egna varumärken:
Mingel, Cool Blue, Soda, Berns, Rapido och Adam Walker till försäljning via våra återförsäljare samt direkt här i webbshopen till privatpersoner.


Företaget grundades av Lars Bern 1991, då under namnet Lars Bern´s Wo-Mens Wear Aktiebolag som sedermera blev arbetsnamnet Berns Mens Wear.

Vi har sedan bolaget startades jobbat aktivt och nära tillsammans med våra leverantörer i Asien. Våra återförsäljare är klädbutiker runt om i Sverige och Finland.


Första januari 2022 tog Sofie Bern och Peter Malm över bolaget som delade ägare. Peter tillträdde samtidigt tjänsten som VD.

Kontoret


Peter Malm

VD

Mobil: 070-2050818

peter@bernsmenswear.se

Sofie Bern

Inköp

Mobil: 070-6800276

sofie@bernsmenswear.se

Fredrik Sten

Logistik

Mobil: 070-2820104

fredrik@bernsmenswear.se

Elisabeth Öberg

Försäljning

Mobil: 070-8207306

elisabeth@bernsmenswear.se

Jonathan Pettersson Flink

Ekonomi

ekonomi@bernsmenswear.se

Support

Webbshopsärenden

support@bernsmenswear.se

Säljare


Isak Bern Sten

Södra Sverige

Mobil: 072-1872767

isak@bernsmenswear.se

Klas Snell

Norra Sverige

Mobil: 070-6265901

klas@stylesweden.se

Jim Satamo

Finland

Mobil: +358 40 553 3052

jim@dresstex.fi